Chovatelské okénko - Jak dobře vyfotit kočky se základním vybavením

Často při brouzdání na netu narazím na fotky krásných koťat, ale focených bleskem a nebo proti světlu, že koťátka byť krásná, tak absolutně nevyniknou. 

Na následujících řádcích se pokusím shrnout pár základních rad, jak i s mobilem nebo kompaktem dobře vyfotit kočky se základním osvětlením.

Standardní osvětlení za pošmourného dne - bez blesku. Světlo jde ze shora a z boku. Fotka není úplně kontrastní, ale ani není rozmazaná. Není to ani špatně, ale ani dobře - jde to lépe!

Stejné standardní osvětlení jako na předchozí fotce, ale s použitím blesku. Takto NE! Objekt je sice osvícený, ale naopak příliš a nepřirozeně kontrastní. Pozadí je tmavší než v reálu a celkově je obrázek ponurý. Nezapomeňte také, že kočky jsou na světlo citlivé a blesk z kompaktu nebo mobilu je tedy nevhodný! 

Standardní osvětlení shora a protisvětlo. Takto ne! Objekt není osvícený, je zbytečně tmavý a nekontrastní. V případě, že nevlastníte zrcadlovku s světelným objektivem - vyhněte se focení proti světlu. Ani následné úpravy fotky v editoru fotku nevylepší. 

A jak tedy vyfotit zvíře dobře?

Vyberte si místo co nejblíže k oknu, tak aby bylo světlo za vámi nebo z boku. Ideální podklad je jednolitý bez složitých vzorů a alespoň trochu odlišný od zvířete, které fotíte. Pokud máte možnost, přistrčte si židli nebo křeslo pod okno a přehoďte přes ni deku. Po několika pokusech si vyzkoušíte, který podklad vašim kočkám sluší nejvíce. 

V případě, že fotíte na mobil nebo kompakt, musíte se obrnit trpělivostí a počítat, že na každou jednu povedenou fotku, musíte vyfotit X desítek fotek, které nepoužijete. V případě, že nemáte možnost fotit za denního světla a za umělého nevyfotíte ostrou fotku, doporučuji se poohlédnout po foťáku s lepšími parametry (světelnost vs. rychlost). Dobrá prezentace zvířat je pro chovatele k nezaplacení a s lepší technikou se čas potřebný k vyfocení dobrých prezentačních fotek zkracuje. 

No a pro ty, co jako já nejsou schopni fotit vždy za světla, je tu také možnost fotit se světly ... ale o tom někdy příště. 

Všechny fotky byly foceny mobilem s rozlišením 13Mpix a bez následných úprav. Při focení žádné zvíře netrpělo :-)
 


Nelly Ness*CZ je FIFe registrovaná chovná stanice sídlící v Praze. Všechny naše kočky jsou HCM testované s negativním výsledkem.
nellyness.mainecoon@gmail.com
Don´t copy the design and photography. All rights reserved for Nelly Ness*CZ cattery.
Created by Adjust | Design