Často kladené otázky (FAQ)

V případě, že jste nenalezli odpověď na svoji otázku nebo máte jakýkoliv doplňující dotaz, neváhejte nás kontaktovat.

 

Mainské mývalí koťátko s rodokmenem nebo bez?  

Mainská mývalí kočka je nádherná velká kočka s milým charakterem a pouze ta s vystaveným průkazem původu Vám může garantovat, že je zástupcem tohoto plemene. V případě, že netrváte na rodokmenu a chcete pouze větší dlouhosrstou kočičku, kontaktujte nejbližší útulek, kde se bohužel nachází hodně domácích dlouhosrstých kočiček nebo kříženců různých plemen.

Nadpočetný vrh, nežádoucí barva a „nechceme kočičku týrat po výstavách“…

Toto jsou časté výmluvy množitelů koček. Bohužel ani jedno již dlouhá léta není důvod pro nevystavení průkazu původu. Naopak – VŠECHNA koťátka z registrovaných chovů mají vystaven průkaz původu.

Proč je koťátko s PP dražší než to bez?

Vystavení průkazu původu stojí např. v SCHK 150Kč a dostanou jej všechna koťátka z vrhu bez ohledu na počet koťátek ve vrhu. To co dělá rozdíl mezi koťátky je především poskytnutá péče, ať už ta veterinární nebo ve výchově. Konkrétně mainská mývalí kočka potřebuje kvalitní krmivo pro svůj růst a první týdny u chovatele ovlivňují nejvíce jeho budoucnost. Kvalitní krmivo, péče a výchova znamenají, že Vám z mainského mývalího koťátka vyroste pravý zástupce tohoto plemene.

Jaká je přiměřená cena mainského mývalího koťátka?

S touto otázkou se často setkávám na fórech a diskuzích. Dle mého názoru a zkušeností je cena mainské mývalí kočky na mazlíčka někde mezi 8 a 15 tisíci. Vždy se ovšem ptejte, co cena obsahuje. Naše mainská mývalí koťátka v rámci ceny jsou již kastrovaná, očkovaná vakcínami PUREVAX a dostávají balíček pro koťátko do prvních dní. Cena koťátka na mazlíčka je většinou hrubou cenou za odchov jednoho koťátka.

Kdy je vhodný věk pro odběr koťátka?

Dle zákona č. 246/1992 a pozdější vyhlášky č. 21/2013 (ke stažení zde) odstavce e) minimální věk pro odběr koťat od kočky je 84 dnů. Chovatelský řád FIFe (ČSCH – SCHK), kde jsme členem toto zpřísňuje na 91 dní. Nemělo by se tedy stát, že Vám kdokoliv nabídne koťátko dřív, než stanovuje zákon. Pokud se tak stane, takové koťátko odmítněte.

Proč je důležité dodržovat správnou dobu odběru koťátka?

Důvod proč dodržet správnou dobu odběru koťátka jsou minimálně dva. V období mezi 8. – 12.týdnem věku je vhodné provést primární vakcinaci. Aby koťátko mělo správně vyvinutou imunitu, je nutné dodržet vakcinační schéma a většina vakcín dostupných na trhu je nutné očkovat dvakrát a některé až třikrát. Koťátko by mělo odcházet domov tedy až pro provedené vakcinaci a to nelze dříve jak ve 12. týdnech věku. V tomto období dochází také k socializaci koťátka a učí se správným návykům. Učí se především hrou se svými sourozenci a matkou a také nápodobou od ostatních.  Často jsou koťátka, která jsou odstavena dřív agresivní k ostatním kočkám nebo majiteli. Mohou mít špatné hygienické návyky nebo další problémy.

Kdy odchází mainské mývalí koťátko do nového domova?

V tomto odstavci budu mluvit o našich zkušenostech s odchodem koťátek do nových domovů a to se nemusí shodovat se zkušenostmi jiných chovatelů. Protože jsme registrovanými chovateli je možný odchod do nových domovů nejdříve ve 13. týdnech věku, ale osobně preferujeme ještě později. Koťátka okolo 4. měsíce jsou mnohem lépe připravená na novou domácnost a nejsou již tak vystrašená z nového prostředí a jsou více sebevědomá. Občas od nás odcházejí koťátka i starší a záleží na jejich konkrétní povaze. Starší koťátka třeba okolo 6. – 8. měsíce přijdou do nové domácnosti a zaujmou pozici „tak tady jsem doma“. V případě mainských mývalích koček se nemusíte bát, že se ochudíte o jejich kotěcí období, protože jsou hraví až do vysokého věku.

Kdy je vhodná doba na kastraci?

Námi odchovaná mainská mývalí koťátka – mazlíčci odchází do nového domova již kastrovaní. Kastrace je možné bezpečně provádět od 8.týdně věku.

Neublíží časná kastrace koťátku?

Často se setkáváme s názorem, že časně kastrovaná koťata nedorostou takové velikosti jako ti nekastrovaní, mají feminin vzhled nebo problémy s močovými cestami. Z našich zkušeností a také mnoha zahraničních studií vyplívá, že kastrace takový vliv nemá. Koťátka časně kastrovaná naopak netrpí říjemi/přeříjením a u kočiček se snižuje riziko rakoviny mléčné žlázy. U kocourků pak nenastává značkování nebo agresivita v období puberty. Růst takových koťátek je absolutně přiměřený a naopak velmi plynulý, protože netrpí v době volání koček nebo říje.

Více informací o časných kastracích v CZ se můžete dočíst zde: 

Imagine Glamour*CZ (autor Radka Vacíková) - (V)Časné kastrace

De Pura Sangre*CZ (autor Nikola Arcanidu) - Časná kastrace koťat

Jaké jsou podmínky pořízení mainské mývalí kočky na mazlíčka?

V případě, že uvažujete o pořízení mainské mývalí kočky na mazlíčka, přečtěte si Podmínky prodeje, kde naleznete otázky, které pokládáme zájemcům o koťátko a také co od nich požadujeme.  

Co když se v budoucnosti rozhodneme pro chov?

V případě, že uvažujete o chovu mainských mývalích koček je nutné nás oslovit osobně. Výběr koťátka na chov bereme zodpovědně a ne každé koťátko je vhodné pro chov. Koťátka na chov prodáváme pouze registrovaným chovatelům.

Mohu s mazlíčkem chodit na výstavy?

Ano! I kastrované kočky se mohou účastnit výstav. V případě, že jste nikdy na kočičí výstavě nebyli, Vám rádi pomůžeme se všemi kroky a poskytneme naše „know-how“.

Je mainská mývalí kočka vhodná do bytu?
Ano! Mainské mývalí kočky jsou již generace odchovávané doma a přesto, že jsou to velké kočky nemají nijak zvláštní potřeby. Základem dobrého soužití v bytě (a to s jakoukoliv kočkou) je zajištění vhodného prostředí, tak aby měla kočka kde odpočívat, hrát si a stravovat se. V případě mainských mývalích koček je důležitý dobrý výběr škrabacího stromu.

Máme zahradu a chceme kočce dopřát volný pohyb na zahradě. Je to možné?

Námi odchovaná mainská mývalí koťata jsou určená pouze k životu v domácnosti. Nejsou vhodná a ani určená k volnému vypuštění ven! V případě, že chcete svým kočkám dopřát pohyb venku, je nutné počítat s voliérou nebo jiným bezpečným řešením. Toto téma je pro nás NEDISKUTOVATELNÉ a naším názorem je, že kočky ven nepatří.

Je mainská mývalí kočka vhodná pro mě?

Mainské mývalí kočky jsou přátelské a něžné plemeno a jsou vhodné pro poměrně širokou škálu lidí. Mají ovšem rádi společnost a z našich zkušeností velmi špatně snáší samotu.  Naše mainská mývalí koťátka žijí jak s staršími páry, tak rodiny s dětmi nebo psími kamarády.

V případě, že by koťátko bylo většinu dne samo, je nutné na to vzít ohled. V takových případech doporučujeme pořídit koťátka dvě.

Jedna nebo dvě?

Pokud uvažujete o pořízení mainské mývalí kočky je nutné vzít v potaz, že špatně snáší nudu a samotu a může to vést k špatnému chování (okusování kabelů, shazování věcí z poliček a jiné lotroviny). Proto doporučujeme zvážit pořízení dvou koťátek, které se v době nepřítomnosti majitele zabaví. Nemusíte mít strach z toho, že si pak „vystačí“ a člověka ke svému životu nebudou potřebovat. V případě, že nemáte jasno a nebo máte s ohledem pořízení koťátka jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat. 


Nelly Ness*CZ je FIFe registrovaná chovná stanice sídlící v Praze. Všechny naše kočky jsou HCM testované s negativním výsledkem.
nellyness.mainecoon@gmail.com
Don´t copy the design and photography. All rights reserved for Nelly Ness*CZ cattery.
Created by Adjust | Design